Марките български приемници, произвеждани преди 9.ІХ.1944 г.

Re: Марките български приемници произвеждани преди 1944

от PDM » Вто Сеп 10, 2013 4:13 pm

Ето списък на установените до момента фирми. Ако някой има нови данни или предложения за корекции, да пише в темата, ще актуализирам списъка. Към момента и аз имам някои съмнения - например относно Херц, но за сега го оставям на двете места.

1. „Арена радио”
2. „Адлер радио и грамофонни плочи” – София, бул. Мария Луиза № 34
3. „АЛМА” – Емил Манов – гр. София
4. „Бекоп” – инж. Никола Белопитов - гр. София. Основана 1938 г.
5. „Бралт” – Сава Алтимирски - гр. Русе. Основана 1938 г.
6. „Български капрони” – Казанлък – 1934 г.
7. „Вево радио” – гр.София, ул. Леге №13. Основана 1927 г.
8. „Електрон“ - инж. Светозар Пренеров - гр. Бургас. Основана 1925 г. - марката Универсал
9. „Електрон” АД – гр.София, ул. Мария Луиза № 61, по-късно на №63
10. „ИРА” – Д. Крепиев – марката Ирафон
11. „Клинзор”
12. „Лиловски” - гр. Габрово
13. „Mideast”
14. „Първа българска фабрика за електрически машини и апарати” – Основана вероятно 1927 г.
15. „Първо българско радио ателие Електрон” – Г. и Б. Вълкови – гр.София, ул. Александър І №12. Основана 1925г.
16. Радио ателие „Маркони”
17. „Радио вести” ООД – гр. София, ул. Дондуков №37 – марката Силвания
18. Радио лаборатория „Славия” - Сава Маринов Савов – гр. Русе, ул. Тулча № 12
19. Радио лаборатория „Херц” – гр. София, ул.Мария Луиза № 69
20. Радио лаборатория на списание „Български радиолюбител” гр. София, ул. Мария Луиза № 63. Предлага радиоапарати от 1936 г.
21. "Радиочасти" - Н. Джебаров – гр.София, ул. Аксаков № 5, по-късно на ул.Мария Луиза № 63
22. „Родно радио” – Г. Георгиев - гр.София, ул. Царица Йоана № 39 - марката Адмирал
23. „Тулан” – инж. Светозар Пренеров - гр. Бургас. Основана 1927 г.
24. „Херц радио"

---

Добавка - Антон Оруш 07.V.2017 г.:

Да добавим и марката ,,Телевизия" - Техническо бюро "Телевизия" на инж. П. Великов и сие. Фирмата се е намирала в гр. София, бул. Македония № 30 - трамвайната спирка на Руски паметник. Вероятно функционира от втората половина на 1930-те години.
Аватар
Помагач
Помагач

от PDM » Вто Сеп 10, 2013 8:07 pm

Egoiz написа:Имаш съмнения за какво че е произвеждан и след 1944 ли

Не, за Херца има разни възможности:
- Да са две различни фирми с едно и също име.
- Първо да е било радиоработилница, а после по-голяма фирма, като работилница е изчезнала от името.
- Да е едно и също, написано по различен начин.
Най-вероятно радио Херц е произвеждано и след девети до национализацията, както всички други фирми.
Аватар
Помагач
Помагач

от Антон Оруш » Вто Сеп 10, 2013 8:37 pm

Ми да, иначе защо на така нареченото от тебе радио Ирафон виждам лого на Херц: https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Hадпис на латиница, а скала на кирилица - Nord West.
1940 ==> 2010 | 1941 ==> 2011 | 1942 ==> 2012 | 1943 ==> 2013 | 1944 ==> 2014 | 1945 ==> 2015...
! ==> КУПУВАМ ВСЯКАКВИ Б Ъ Л Г А Р С К И ТЕЛЕВИЗОРИ И РАДИА <== !
GSM: 0896 625 803
lat. 42° 41'; lon. 23° 18'
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria
Аватар
Site Admin
Site Admin

от lager » Сря Сеп 11, 2013 11:56 pm

По темата за българските радиприемници след като прегледах много колекции ,проследих изложения, спорове и мнения добавям не отговор, а въпрос: може ли някой от участващите в този форум КОЛЕКЦИОНЕРИ да ми покаже снимки на поне един модел Бралт с пълен комплект оригинални лампи, без намеси под шасито и принципна схема за да мога не да я възпроизведа , а да я сравня с един много по-разпространен Филипс или Телефункен или даже нищо и никакъв Орион? Не искам да ставам родоотстъпник, но предпочитам оттук натам да събирам неща, чийто произход мога да проследя точно, а на конструкцията и схемотехниката им да се наслаждавам като професионалист.
Поддържам мнението на PDM ,че деветдесет процента от българските предвоенни приемници изглеждат като сглобени по трудово обучение. Това дава кураж на разни видове специалисти в различни временни периоди да правят не само ремонти, но и пълни промени и затова сега форумите са пълни с въпроси: Какво е това радио- прилича на Ирафон, но май е Бралт, не май че е грозна самоделка...
Регистриран потребител

от PDM » Чет Сеп 12, 2013 12:15 am

Доказан Бралт /има си табелка/:
Бралт с табела - 1.jpg

Бралт с табела - 5.jpg

Практически в оригинално състояние - сменени са само електролита и кенотрона.
Бралт с табела - 16.jpg

Бралт с табела - 10.jpg

Няма как да го сравниш с Филипс, ТФК или друг европейски, защото е с американски лампи (coco2)
Схема нямам, още не съм я свалил.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
Помагач
Помагач

от lager » Чет Сеп 12, 2013 12:57 am

Аз съм инженер по електроника и автоматика, но кутията на твоя Бралт заедно със скалата ще ми отнемат не-повече от три дни . Какво още- парче ламарина, шепа резистори и кондензатори, ще дадеш ли 100 лева, та даже може да питаш дали работи. Сред твоите десетина или повече негови събратя никой няма да разбере че е менте, освен теб. Покажи Бралта отзад да видим колко е оригинален - този на господин Мъжлеков ако той самия не е забелязал има освен кенотрона още една лампа от 81-ва серия.
Регистриран потребител

от PDM » Чет Сеп 12, 2013 10:38 am

lager написа:Аз съм инженер по електроника и автоматика, но кутията на твоя Бралт заедно със скалата ще ми отнемат не-повече от три дни . Какво още- парче ламарина, шепа резистори и кондензатори, ще дадеш ли 100 лева, та даже може да питаш дали работи. Сред твоите десетина или повече негови събратя никой няма да разбере че е менте, освен теб. Покажи Бралта отзад да видим колко е оригинален - този на господин Мъжлеков ако той самия не е забелязал има освен кенотрона още една лампа от 81-ва серия.

Навремето съм описвал лампите на това радио. Те са:
76, 6D6, неизв.?, 75, 42, ЕМ1, EZ80,
Неизвестната лампа е американска дооктална, така че няма друга лампа от 81-ва серия, освен кеноторона.
Навремето коментирахме в една тема за репликите, копията и т.н. Основният въпрос в този случай е "Каква е целта на упражнението изработване на ново радио, приличащо на старо?" Това е тема за дълги дискусии и мисля, че тя ще е много встрани от настоящата тема. Ако има желаещи за такава дискусия, да я направим в отделна тема.
Аватар
Помагач
Помагач

от Антон Оруш » Чет Сеп 12, 2013 11:25 am

Ето ти оригинален български Адлер хоризонтален:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

В Снимка.бг - http://deltichko.snimka.bg/education/st ... 2.31991656

Лампи: 6B7 (Sylvania), EL8 (Tungsram), Puratron (означение 80), неизв. в метален калъф, неизв. в метален калъф

1937-8 г., Адлер радио и грамофонни плочи, София (бул. Мария Луиза № 34)
1940 ==> 2010 | 1941 ==> 2011 | 1942 ==> 2012 | 1943 ==> 2013 | 1944 ==> 2014 | 1945 ==> 2015...
! ==> КУПУВАМ ВСЯКАКВИ Б Ъ Л Г А Р С К И ТЕЛЕВИЗОРИ И РАДИА <== !
GSM: 0896 625 803
lat. 42° 41'; lon. 23° 18'
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria
Аватар
Site Admin
Site Admin

от lager » Чет Сеп 12, 2013 12:01 pm

Искам да приключа участието си в темата със следните неща:Когато човек си купува уредба за слушане той си избира най-доброто отговарящо на заделената сума, по възможност да бъде нова или максимално запазена и преди всичко с възможно най-високи показатели . Други критерии при избора могат да бъдат утвърдената марка на производителя или ако е втора употреба да не е ремонтирана. Обаче самият аз в едно по- отдалечено време , когато елементите бяха само от т.н. първо направление съм ги влагал със стотици в японски или западни машини. Направил съм десетки копия на Регенти и Динакорди естествено с една цел- да прибера парите на клиента, удовлетворявайки изискванията му. Сега обаче когато купувам стари апарати искам в тях всичко да бъде оригинално, до резистори и кондензатори. Имам око и веднага откривам заменките , естествено когато има съответни снимки. Много продавачи знаят тези подробности и не слагат нарочно снимки без заден капак.Когато трябва да се стреля на тъмно почти винаги има неприятни случки. Последната ми покупка беше много желана , както по- рано писах, но ми донесе известни неприятни изживявания. Успокоявам се , че не съм единствен и мога да оправя нещата. Така е при мен.Някои колеги не държат на автентичността , искат да имат този експонат. Писал съм примерно на Egoiz за един Орион -"видя ли с какви лампи е?"-той не отговори и го беше купил. Друг случай който си спомням е с радио Магнет, който също се купи и много други. Последно - по липсата на документация- за много апарати се чете под снимката "модел- непознат" , как тогава приемаме че елементите му са оригинални-чрез сравняване с друг екземпляр от същия вид. За офертата на Egoiz ще напиша ЛС.
Регистриран потребител

от Vladislav » Чет Сеп 12, 2013 12:40 pm

То хубаво, че не се чудиш, ама тогава възниква въпросът какъв е смисълът да се трупат купища некачествени приемници и пр. с неоригинална електроника и съсипани кутии, като например тези, които наскоро купи за по 10 лв. Моето разбиране е, че една колекция трябва да е немноголюдна, но съставена от качествени експонати, събрани по някаква логика.
Заинтересован
Заинтересован

Следваща