Първо да кажа, че се радвам да намеря едно спокойно място като това, където мога на дълго и на широко да разкажа за една модулна система, произвеждана цяло десетилетие от Завод за Електроакустика "Владислав Гомулка" гр. Михайловград, днешна Монтана.
ЕМС 1000 (Единна Модулна Система) има универсално приложение. С нея се озвучават училища, стадиони, театри и т.н. Всички модули се подреждат във вертикални станоци, като се разполагат в монтажна рамка. Рамките с входно-изходните модули се вграждат в монтажни стойки, като нямат строго определено разположение в нея.
Логично е, рамката с входно-изходните модули да заемат последния "етаж" от монтажните стойки, а най-отдолу да се разполагат мощните усилвателни стъпала, което позволява по-добро охлаждане, където е най-студения въздух.
Над всяка монтажна рамка, усилвателен блок или блок еквилайзер, се монтират охлаждащи панели, като вариантите на уредбите, в които има повече от 3 усилвателни стъпала са разполагат вентилационни блокове.
Повече информация за модулната система може да намерите на адрес: http://svetogled.freevar.com/6%20ELEKTR ... S1000.html
Преди 3 седмици купих от OLX 600 ватов вариант на уредбата тип 600 УМ-002.
За съжаление 2-ва от усилвателните блокове липсваха, като дойде само с един. Но не е болка за умиране, разполагам с такива и не е проблем да се възстанови до заводско означение. В уредбата е имало предусилвателни модули, но единственното, което беше оставено от тях бяха контролните модули. След като намерих и такива, предусилвателната част на уредбата е възстановена, като вече разполага с един модул микрофон - линия ЕМС 1121, един изходен предусилвателен модул ЕМС 1141 и като бонус, монтирах в нея и едноканален триоктавен еквилайзер ЕМС 1231, който бях купел от магазин преди доста време.
И резултата е:
-общ план

Предусилвателна част:

Уредбата пристигна без окабеляване. Наложи се да правя захранващи и спомагателни кабели.

Оказа се, че уредбата е в сравнително добро физическо състояние, не е стояла на влажни места, няма много ръжда по нея и няма следи от почти никаква употреба, което е в голям плюс за нейната възраст.

В долната част на основата имаше леки петна ръжда. Понеже не исках да я разглобявам цялата, за да се премахне ръждата, купих преобразувател за ръжда и намазах петната. Явно ръждата не е проникнала дълбоко в метала, премахна я бързо.

Обмислях варианта за разглобяване и пълно почистване, но едва ли ще мога да намеря бояджия, който да я пръсне със същия цвят като заводския и реших да оставя нещата за сега така. Ако ръждата пак избие след време, ще се наложи тази гимнастика.
Задна страна и разположението на блоковете в монтажната стойка.

Блок усилвател на мощност задна страна.

В горната част на уредбата има етикет със завода производител, типа и годината на производство. 1988 г, 01 м.

След като монтирах входно-изходните модули и блок еквилайзер, направих свързващи кабели и премахнах леката ръжда, дойде време да проверя изправността на усилвателното стъпало.
Оказа се, че са му свалени изходните трансформатори, като за щастие не бяха премахнати веригите за паралелна работа + спомагателните вериги за управляващите изхода релета. Попадъл съм на стъпала, които се "окастрени" до основа, оставени само модулите, което си е неприятна гледка. Отнема много време да се възстановят веригите, това са кабелни снопове с подходяща дължина, подготвени чисто естетически и практически за монтаж.
Разбира се, имах два изходни трансформатора за изход 120 V, с които се бях сдобил отдавна и стояха като резерва.
Намерих им бързо приложение.

Ето и блока, готов за работа.

Притеснение от моя страна имаше относно изправността на ум. Но се оказа, че и двата модула работят нормално. Изход 120 V на товарен импеданс от 72 ома. Общата мощност е 200 W.
П.С. - снимки с точните измервания ще кача през другата седмица, когато ще имам повече свободно време за тестове.
Преди година купих скрап он ЕМС 1511. Кутия в сравнително добро състояние, един захранващ трансформатор и един изходен. Цената беше символична - 30 лева.
Добре, че тогава я купих. Дойде време за възстановяване.
След ден работа по нея се получи почти заводски ЕМС 1511.

Наложи се да прехвърля един захранващ блок с трансформатора, изправителните пакети и кондензатори, както и съединителните за ум и модул паралелна работа.

Долна страна.

Изходен трансформатор ляв канал.

Изправителни пакети и липсващ изходен трансформатор десен канал.

Захранващ трансформатор, здраво обхвана от медна ламарина.

Съединителни шини, ляв канал на УМ и модул паралелна работа.

Другата седмица очаквайте снимки на тестовете на втория блок.
Това е от мен за сега.